Adams

פרטי האירוע:

תאריך:
20.05.2012, 08:00
מיקום:
האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
גלריה:
צפו בגלריה מהאירוע

סמינר 2012

הודעה לעיתונות

מלגות אדאמס מטעם האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, הנחשבות למלגות היוקרתיות בישראל, בסכום כולל של מיליון דולר יחולקו השנה ל-9 דוקטורנטים מצטיינים במדעי הטבע.

מירי קרופקין, דוקטורנטית לביולוגיה מבנית ממכון ויצמן, תלמידתה של פרופ' עדה יונת החוקרת ריבוזומים, דוד צביון, דוקטורנט לננו-טכנולוגיה שהוא טייס F-16 ועוד שבעה דוקטורנטים מצטיינים נוספים במדעי הטבע יקבלו ביום א', 20 במאי, את מלגות אדאמס המדעיות היוקרתיות ביותר בישראל, בטקס שיערך באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים בירושלים.

תשעה תלמידי דוקטורט מצטיינים במדעי הטבע מאוניברסיטאות המחקר בישראל יקבלו השנה את המלגה היוקרתיות בישראל- מלגת אדאמס מטעם האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. כל אחד מהדוקטורנטים יקבל מלגה של יותר ממאה אלף דולר למשך ארבע שנות לימודי הדוקטורט בנוסף לפטור משכר לימוד. 9 הדוקטורנטים יגיעו ביום א', 20 במאי 2012 לטקס חלוקת המלגות במסגרת סמינר אדאמס השנתי שיתקיים באקדמיה למדעים.

מהאקדמיה נמסר כי תהליך הסינון הקפדני של האוניברסיטאות ושל הוועדה המקצועית של קרן המלגות, מבטיחים כי זוכי המלגות הם חוד החנית של חוקרי העתיד של מדינת ישראל בתחומי מדעי הטבע, מתמטיקה, מחשב , מדעי החיים והנדסה. המלגות ולראייה, המלגאים ממחזורים קודמים עושים את התמחות הפוסט-דוקטורט באוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, ובהן: סטנפורד, ברקלי, פרינסטון, הארוורד, יל, קולומביה, קורנל ועוד. מייסד קרן המלגות, מר מרסל אדאמס ממונטריאול קנדה ייסד את קרן המלגות באקדמיה הלאומית למדעים בשנת 2005 ועד כה זכו לקבל את המלגה היוקרתית באקדמיה (בנוסף ל- 9 השנה) עוד 69 חוקרים ישראלים מבטיחים. מר אדאמס, הוא ציוני נלהב, יחגוג השנה יום הולדת 92. הוא החל את דרכו כניצול שואה חסר כול מרומניה שלחם במלחמת העצמאות ובהמשך הפך ליזם נדל"ן בקנדה. באקדמיה הלאומית למדעים מציינים בסיפוק כי בימים הקרובים ייפגש אדאמס, שהגיע לישראל במיוחד, עם מספר מדענים ישראלים שחזרו למשרות אקדמיות ולחברות היי טק בארץ. אדאמס, שחזר והביע דאגה לגורלם של החוקרים הישראלים, מייחס חשיבות רבה לחזרתם לישראל.

בין מקבלי המלגות השנה תהיה הדוקטורנטית מירי קרופקין ממכון ויצמן למדע, תלמידתה של פרופ' עדה יונת, חברת האקדמיה, כלת פרס נובל בכימייה. היא חוקרת ביחד עם פרופ' יונת את מבנה הריבוזומים. מירי, 24, נחשבת לאחת התלמידים הטובים ביותר של פרופ' יונת ומוגדרת על ידה "מבריקה". היא עלתה לישראל מרוסיה בגיל שנתיים, ועוד כילדה בבית הספר היסודי ביצעה ניסויים במעבדה ביתית, בתיכון בילתה במחנות קיץ למדענים צעירים ובתכנית חץ למדענים צעירים במכון ויצמן.

עוד בין מקבלי המלגות השנה הדוקטורנט דוד ציביון, תלמיד מחקר במסלול ישיר לדוקטורט בתחום הננו-טכנולוגיה במכון ויצמן. בין הישגיו: פרסום יוקרתי כמחבר ראשון בירחון המדע היוקרתיScience . דוד הוא טייסF-16 בדרגת רב-סרן ומשרת במילואים יותר מ-60 יום בשנה. דוד, 32, נולד ברחובות וגדל בגבעת עדה. הוא התעניין במדע מגיל צעיר ובמהלך שירותו בחיל האוויר כטייס קרב מצטיין השלים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה כשהוא לומד בלילות ובסופי שבוע.

מלגאי נוסף הדוקטורנט עמית דניאלי מהאוניברסיטה העברית בירושלים שמאז ילדותו גילה תשוקה עזה למתמטיקה וסיים בינתיים הצטיינות יתרה שני תארים למתמטיקה ומדעי המחשב כשהוא עובד בחברת תוכנה יוקרתית. הוא עזב קריירה מבטיחה בהיי-טק כדי להמשיך לדוקטורט. עמית, ירושלמי בן 27 פרסם את מחקרו בכתב העת היוקרתי למתמטיקה דיסקרטית ובו תרומה משמעותית המניחה בסיס מתמטי יציב לתחום לימוד מכונות. הוא זכה בפרס על עבודתו וסיים את התואר השני כמצטיין 3 מתוך 203 תלמידים.

מלגאי נוסף הוא ליאל ספיר הלומד במסלול ישיר לדוקטורט בכימיה פיסיקלית באוניברסיטה העברית. ליאל, 28 , בנם של טכנאי רנטגן שעלה מאיראן ואם מורה עולה מארגנטינה, סיים את לימודיו לתואר ראשון בתוכנית אמירים ולתואר שני בממוצע ציונים של 99 ותואר כתלמיד המצטיין בפקולטה. בצבא שירת כמפקד בחיל מודיעין ובהמשך במהלך לימודיו זכה לפרסים רבים. כיום ליאל חוקר את האוסמוליטס (osmolytes) בהם משתמשים לתעשיות המזון, התרופות וביוכימיה כמעצבים של מקרו-מולקולות.

עוד מלגאית היא צליל אסט ממכון ויצמן החוקרת גנטיקה מולקולארית ופרסמה כבר שמונה פרסומים בכתבי עת מדעיים. מנחיה מעידים על צליל, 26, כיוצאת דופן ובולטת בכישרונה לסינתזה של חומר ובפיתוח היפותזות. צליל גם מתנדבת בהוראה בבתי ספר תיכוניים.